Planujesz urlop w Supraślu? A może wybierasz się na weekend do SPA w Hotelu Supraśl? Nie zapomnij odwiedzić okolicznego Muzeum Ikon, które z pewnością zapewni Ci niezapomniane wrażenia!
Dlaczego warto zwiedzić Muzeum Ikon w Supraślu
Jeżeli planujemy wyjazd służbowy lub zamierzamy spędzić weekend w hotelu ze strefą SPA & Wellness, Hotel Supraśl to idealne miejsce na nocleg. Oprócz cieszenia się dostępnością sauny i basenu oraz wysokim standardem oferowanych tu usług warto jednak również poświęcić uwagę położonemu w okolicy niezwykłemu miejscu, jakim jest Muzeum Ikon w Supraślu.
Placówka stanowi oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i mieści się w dawnym Pałacu Archimandrytów na terenie klasztoru bazylianów. W jego zbiorach znajduje się ponad 1200 zabytków pochodzących z XVI, XVIII i XIX wieku, wśród których wymienić można liczne ikony, freski oraz przedmioty liturgiczne. W odróżnieniu od wielu innych placówek tego typu na terenie Polski, muzeum w Supraślu oferuje interaktywne metody zwiedzania, a jego ekspozycje wzbogacone są o liczne instalacje multimedialne oraz możliwość obejrzenia materiałów video dotyczących m.in. techniki i historii pisania ikon.
Również same wnętrza dziewięciu udostępnionych zwiedzającym sal zaaranżowane zostały w taki sposób, by oddziaływać na wyobraźnię i oddawać klimat, jaki mógł towarzyszyć pierwotnym miejscom ekspozycji poszczególnych zabytków. Znajdziemy tu więc m.in. grotę pustelnika, wnętrze świątyni prawosławnej, katakumby rzymskie, a także mnisią celę czy izbę wiejskiego domostwa.
Jeżeli zdecydujemy się na zwiedzanie muzeum, warto zarezerwować sobie wizytę o określonej godzinie - osoby wpisane na listę rezerwacji mają pierwszeństwo wstąpienia do wyruszającej raz na pół godziny grupy z przewodnikiem. Na wycieczce nie tylko będziemy mieli szansę zobaczyć jedyne w swoim rodzaju zabytki i dzieła ikonopisarstwa, ale też poznamy m.in. zasady regulujące tworzenie ikon oraz ich symbolikę.
W najważniejszej sali, umieszczonej tak, by zwiedzający dotarli do niej na samym końcu wycieczki, znajdują się jedyne w swoim rodzaju, pochodzące z XVI wieku freski, które zostały ocalone i przeniesione do muzeum z cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. Świątynia została wysadzona w 1944 roku, a przechowywane w muzeum malowidła stanowią dziś jedyną pamiątkę jej istnienia.